Sök på allt som har med hästar att göra
Månadens Ridklubb
Rösta här!
 
StartArtiklarBloggarKöp & säljPrylnyttTips & tricksRid-TVRedaktionenPanelenNyheter
Veckans tävlingar

Hästsportens Folkhögskola

2019-08-20
» Läs mer

Från spilta till lösgående hästar

2019-07-04
» Läs mer

Evelina Tovek i topp i Monaco

2019-06-28
» Läs mer

Veckans tävlingar

2016-06-30

Aktuellt kalendarium med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 25 till 26

Internationella tävlingar vecka 25
22-26 juni Rotterdam, Nederländerna CSIO5*/CDIO5* internationell hoppning och dressyr med Furusiyya FEI Nations Cup Jumping Europe Div I, FEI Nations Cup Dressage
Svenska ryttare:
CSIO5*: Malin Baryard Johnsson, Peder Fredricson, Henrik von Eckermann, Charlotte Mordasini, Jonna Ekberg
CDIO5* Patrik Kittel, Tinne Vilhelmson Silfvén, Rose Mathisen, Juliette Ramel CDI3*: Therese Nilshagen, Mads Hendeliowitz
Arrangörens hemsida: http://chio.nl

23-25 juni Monte Carlo, Monaco CSI5* GCT internationell hoppning med Global Champions Tour
Svensk ryttare: Rolf Göran Bengtsson
Arrangörens hemsida: https://www.globalchampionstour.com/events/2016/monaco/info/about/

23-26 juni Hickstead, Storbritannien CSI4* internationell hoppning
Svenska ryttare: Henrik Lannér, Angelie von Essen
Arrangörens hemsida: http://www.hickstead.co.uk/

22-26 juni Bonheiden, Belgien CSI3*/1* internationell hoppning
Svenska ryttare: Jacob Hellström, Irma Karlsson, Viggo Björklund, Emma Falk, Niclas Haking, Daniel Zetterman, Nathalie Wickström Bozic, Kajsa Ryder
Arrangörens hemsida: http://csi-bonheiden.be/

23-26 juni Olomouc, Tjeckien CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Alexandra Eriksson, Ulrika Goodin
Arrangörens hemsida:http://www.csi-olomouc.cz/cs/

23-26 juni Kronenberg, Nederländerna CSI2* internationell hoppning
Svenska ryttare: Amanda Albinsson, Angelica Augustsson Zanotelli, Wilma Hellström, Frida Lindgren, Elina Peterson, Linn Zackariasson, Evelyn Sander
Arrangörens hemsida: http://www.peelbergen.eu/?lang=en

22-26 juni Strzegom, Polen CICO3*/CCI3*/CCI2*/CIC2*/CIC*/CCI* internationell fälttävlan med FEI Nations Cup
Svenska ryttare:
CICO3*: Linda Algotsson – Fairnando, Fairnet, Sara Algotsson Ostholt – Reality, Hanna Berg- Quite Survivor, Christoffer Forsberg – Wanskjaers Carlsson, Niklas Lindbäck- Cendrillon, Focus Filiocus, Johan Lundin – Johnny Cash, Ludwig Svennerstål – Aspe, King Bob
CCI3*: Anna Freskgård – Fly Away v/d Ranch, William Nilsson Fryer – Quireboy
CCI2*: Annika Davidsson – Björnlunds Luna
CIC2*: Linda Algotsson – Fair Spot, Evelina Carlsson – Cayenne, Annika Davidsson – Guardiani, Christoffer Forsberg – Hippos Sapporo, Qinn, Malin Josefsson – Allan V
CIC1*: Malin Josefsson – Agaton V
Arrangörens hemsida: http://www.strzegomhorsetrials.pl/pl/

23-26 juni Össjö Hästsällskap CIC**/CIC* internationell fälttävlan
Svenska ryttare:
CIC1*: Henrik Adnervik – Empero, Nathalie Blomquist- Hope It, Mateusz Dzirula- Amazing Grace, Filippa Johansson – Ozone, Hanna Karlsson – Mondrian E, Klara Liden Kiraly- SGT Pepper, Anna Nilsson – Candy Girl, Sofia Persson – Bellmont, Amanda Utterbäck – Ziggy Stardust
CCI1*: Frida Andersen – Pirat, Martina Andersson – Dupicor, Sofia Andersson – Gardenia R, Jennifer Axelsson – Picard MB, Moa Berrek – I Made It, Lina Forsberg – Kaizen, Jennifer Hallsenius – Chelldon Z, Isa Hedell – Mancha, Elin Krantz – Gaston KLG, Ebba Larsson – Hesteklewa Soeren Spaette, Klara Liden Kiraly – Cravall, Helena Pixsjö – Victory Arch, Beatrice Westen – Tanglewood Alfie,
CCIP2*: Amanda Berglund – Eastwoods U Idefix
Arrangörens hemsida: http://www.ossjohastsallskap.se/index.html

24-26 juni Samorin, Slovakien CEI3* 160/CEI1* 80, internationell distansritt
Svenska ryttare: Jessica Holmberg, Maria Hagman-Eriksson
Arrangörens hemsida: http://www.enduranceride.eu/

23 juni Kreuth, Tyskland CRI3* internationell reining
Svensk ryttare: Conny Nilsson/ Booyah Banjo
Arrangörens hemsida: http://www.nrha.de/

Nationella tävlingar vecka 25

21-26juni Fjärås Hoppryttare, Elit och nationell hoppning Gothenburg Summer Tour med 7-Star Spring Tour http://idrottonline.se/ForeningenFjarasHoppryttare-Ridsport

23-26 juni Björklidens Ryttarsällskap nationell dressyr, Midsommardressyren http://www.bjorklidensrs.se/nyheter/medlemsavgifter-nya/

24-26 juni Everlövs Ryttarsällskap, nationell dressyr Midsommardressyr med Lövsta Future Challenge http://www.everlovrs.se/

24-26 juni Vetlandaortens Ryttarförening, nationell hoppning för häst och ponny, Midsommarhoppet http://www2.idrottonline.se/IdrottOnlineKlubb/Vetlanda/VetlandaortensRF-Ridsport/

Internationella tävlingar vecka 26

29 juni – 3 juli Ypäjä, Finland CSIO/CDIO, internationella tävlingar med Nordiskt/Baltiskt Mästerskap i hoppning, dressyr, dressyr för ryttare med funktionsnedsättning samt internationell reining
Arrangörens hemsida: https://nordicbalticchampionship2016.wordpress.com/event/
Svenska ryttare:
Dressyr
CPEDI: Anita Johnsson, Eva Lundqvist, Louise Etzner Jakobsson, Christina Petersson
Seniorer: Kristian von Krusenstierna, Charlotte Haid Bondergaard, Åsa Nyström, Sophie Fleming Tärnström, Caroline, Darcourt.
U25: Lina Dolk/Biggles
Young rider: Ludvig Wilken/Kapo Knight, Sofie Andersson/CSI och Donna Samba, Charlotte Kleberg/Finito, Johanna Jendland – Agastrofos
Junior: Evelina Söderberg, Cornelia T Pettersson, Ebba Kjellberg, Sofia Buskhe
Children: Clara Isaksson/Fridolin, Clara Stetter/Bartello V, Blanca Bosson/Spongebob
Landslagsledare; Agneta Aronsson, Tine Due-Boje, Marianne Esseen-Söderberg
Hoppning
CSIJ: Andrea Falk, Mikaela Gustaphson, Emelie Hugoson-Feldt, Ottilia Lundgren, Wilma Marklund, Josefine Nykvist
CSIYR: Cecilia Danielson, Rebecca Hallberg Fischer, Denice Johansson, Karolina Kielbasa Borgström, Stella Röhlcke, Hedda Wallin
Kat I: Annie Unghanse - Charlene Girl, Elsa Johansson - Ballygwaleys Little Ferro, Ingemar Hammarström - Ocean des As, Johnna Bergfeldt - Dawn Godess, Julia Hallberg – Zabrino, Tilda Eldh - Miclas Aristocrat
Kat II: Caroline Gunnarsson - Golden Spirit, Kajsa Björe – Törnrosa, Mathilda Bohlin – Dilba, Michelle Cranning Hillgren - Woodfield Night Light, Philip Svitzer - Snow Flake, Tuva Eriksson - April Is Full Of Surprises
Children: Ebba Kewenter – Cickdown, Elin Karlsson - Lou Reed, Evelyn Winroth - Anastacia T, Isabelle Franzetti - Magic Kiss, Janelle Larsson – Clipz, Kajsa Björe - Little Grace
Reining CRI3*: Helene Hokkanen/Colonels Gun Cody

1-4 juli Paris, Frankrike CSI5*/CSI1*, internationell hoppning med Global Champions Tour
Svenska ryttare: Rolf-Göran Bengtsson
Arrangörens hemsida: https://www.globalchampionstour.com/events/2016/paris/info/about/

30 juni-3 juli Knokke, Belgien CSI5*/CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Malin Baryard-Johnsson, Peder Fredricson, Henrik von Eckermann, Petronella Andersson, Jonna Ekberg
Arrangörens hemsida: http://knokkehippique.com/

28 juni-3 juli Selvi di Val Gardena, Italien CSI3*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Alexandra Eriksson, Erica Swartz
Arrangörens hemsida: http://www.fise.it/sport/salto-ostacoli/news-salto/archivio-news-salto/9373-aperte-iscrizioni-per-csi-selva-val-gardena.html

30 juni-3 juli Arnhem, Holland CSI3*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska Ryttare: Douglas Lindelöw
Arrangörens hemsida: http://www.outdoorgelderland.nl/

28 juni-3 juli Wiener Neustadt, Österrike CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Viktor Esselin
Arrangörens hemsida: http://www.lake-arena.at/en/tournament/32

30 juni-3 juli Luhmühlen, Tyskland CIC2*/CCI2*/CCI1*, internationell fälttävlan
Svenska Ryttare: Ebba Adnervik, Henrik Adnervik, Louise Hiort af Ornäs, Christian Malmgren, Maria Näsström-Petersen, Malin Petersen, Aria Ramkali, Louise Svensson-Jähde
Arrangörens hemsida: http://azl.luhmuehlen.de/

30 juni-3 juli Massongy, Frankrike CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Johanna Wallter
Arrangörens hemsida: http://www.jumpingmassongy.com/

1-3 juli Kristinehamn, Sverige CEI3* 160/CEI2*120/CEI1*80, internationell distansritt
Svenskt deltagande
Arrangörens hemsida: http://idrottonline.se/TjustDK-Ridsport/Nyheter/Egnanyheter/A9-ritten

Nationella tävlingar vecka 26

2-10 juli Falsterbo Horse Show, nationell hoppning med final I Folksam Elitallsvenska och 7-star Spring Tourhttp://folksamelitallsvenska.se/

28-29 juni Jump Club Ridsportförening, nationell hoppning http://www.jumpclub.se/jumpclub-rf/

30 juni-3 juli Falkenbergsortens Ryttarförening, nationell dressyr http://idrottonline.se/FalkenbergsortensRF-Ridsport/

30 juni-3 juli Björbäcks Ryttarförening, nationell hoppning http://idrottonline.se/BjorbacksRF-Ridsport/

1-3 juli Ale-Jennylunds Ridklubb, nationell hoppning för häst och ponny http://www.ajrk.se/

1-3 juli Överby Hästsportförening, nationell dressyr http://www.ohf.se/

1-3 juli Sundsvalls Ridklubb, elit och nationell hoppning med Ridsportallsvenskan div 1 http://www.sundsvallsrk.nu/

1-3 juli Härnösands Ridklubb, nationell ponnyhoppning http://www.harnosandsridklubb.se/

1-2 juli Färgelanda Ridklubb, nationell dressyr http://idrottonline.se/FargelandaRK-Ridsport/

1-3 juli Gripens Ryttarförening, nationell ponnydressyr http://www.gripensryttarforening.se/

2 juli Föreningen Värmlands Distansryttare, SM I distansritt http://www.distansivarmland.se/

2-3 juli Wermlands Körsällskap, nationell körning för häst och ponnyhttp://idrottonline.se/WermlandsKorsallskap-Ridsport/

2 juli Blekinge Körsällskap, nationell körning för häst och ponny http://idrottonline.se/BlekingeKS-Ridsport/

2-3 juli Villvattnets Körsällskap, nationell körning för häst och ponny http://www.villvattnet.se/vks/

3-4 juli Färgelanda Ridklubb, nationell ponnydressyr http://idrottonline.se/FargelandaRK-Ridsport/

Ridguiden.se - Allt för hästintresserade

Hästavel, Hästfoder, Fodertillskott, Hästförsäkring, Hallar, Manege, Hovslagare, Hyra häst, Hästlastbil, Islandshäst, Körning, Ridbana, Ridklubbar, Ridskolor, Ridläger, Stallinredningar, Sadel, Hästtransporter, Tävlingsskåp, Ridutrustning, Hästutbildning, Hästvård, Ponny, Storhäst, hästtäcke, islandshäst, western, handikappridning, utbildning, ridstövlar, hästtäcke, ridklubb, utrustning,