Sök på allt som har med hästar att göra
Månadens Ridklubb
Rösta här!
 
StartArtiklarBloggarKöp & säljPrylnyttTips & tricksRid-TVRedaktionenPanelenNyheter
Räddningscenter för hästar i nöd

Dressyrens världscuppremiär

2019-10-17
» Läs mer

Sverige vidare till söndagens final!

2019-10-04
» Läs mer

Kvarka - vad är det?

2019-09-17
» Läs mer

Räddningscenter för hästar i nöd

2015-02-20

Svenska Hästars Värn (SHV) tar hand om hästar som omhändertagits av myndigheterna

Föreningens stora insamlingssatsning på Eurohorse och under resten av året går till SHV:s planerade räddningscenter, där utsatta hästar kan rehabiliteras både fysiskt och psykiskt. 

- Premiären för insamlingen till vårt räddningscenter startar på Eurohorse i Göteborg. Vi hoppas att det ska kunna finansieras genom medlemsavgifter och gåvor. Om alla SHV:s hästar samlas i ett stall blir det effektivare akutvård för alla hästar innan de placeras på olika foderhem, säger Carina Nordell, ordförande SHV.

Hästarna SHV Liv och SHV Balder omhändertogs när SHV Balder var nyfödd. Båda var då kraftigt undernärda.

Idag tar föreningen hand om vanvårdade och övergivna hästar som polisen och myndigheterna har hittat. Många hästar är undernärda. Andra har gått ute i sträng kyla utan vindskydd, foder eller vatten. Många hästar har varit instängda största delen av sitt liv utan att se dagens ljus. Hästarna är oftast i mycket dåligt skick både fysiskt och psykiskt. Föreningen ger dem en rehabilitering, både fysiskt och psykiskt på ett av SHV:s akuthem. Alla kostnader under rehabiliteringen betalas av SHV. Efter rehabiliteringen placeras de i noga utvalda trygga foderhem.

SHV är en ideell förening och föreningens räddningsverksamhet finansieras främst genom medlemsavgifter och gåvor. Alla SHV:s hästar ägs av SHV resten av livet, vilket blir en kvalitets- och trygghetsstämpel för hästarnas välbefinnande.

Läs mer om Svenska Hästars Värn här

Ridguiden.se - Allt för hästintresserade

Hästavel, Hästfoder, Fodertillskott, Hästförsäkring, Hallar, Manege, Hovslagare, Hyra häst, Hästlastbil, Islandshäst, Körning, Ridbana, Ridklubbar, Ridskolor, Ridläger, Stallinredningar, Sadel, Hästtransporter, Tävlingsskåp, Ridutrustning, Hästutbildning, Hästvård, Ponny, Storhäst, hästtäcke, islandshäst, western, handikappridning, utbildning, ridstövlar, hästtäcke, ridklubb, utrustning,